Tag

Horse

North Marion Wins 2013 State Horse CDE

Florida FFA is excited to announce the results of the 2013 High School State Horse Career Development Event (CDE).  13 teams who qualified at the Florida State Fair earlier this year competed for the state championship.  FFA members evaluated eight classes and gave four sets of oral reasons on various breeds.

A special thanks goes to the UF/IFAS Animal Sciences Department and event coordinator Dr. Saundra TenBroeck for coordinating the competition.

High Teams

Placing            Total   Team

1          1706   North Marion

2          1697   Charlotte

3          1668   Altha SR

4          1666   Apopka

5          1666   Sickles

6          1641   Braden River

7          1636   Mount Dora

8          1606   Suwannee

9          1597   Lakewood Ranch

10        1585   Santa Fe

11        1570   Newsome

12        1550   DeLand

13        1546   Alonso

 

High Individuals

Placing            Total   Name / Team

1          583     Kristina Guciardo / Sickles

2          582     Brooke Coleman / Altha SR

3          581     Matt Winter / Charlotte

4          578     Morgan Lewis / Altha SR

5          577     Sara Lohbauer / North Marion

Gray MS Wins Back-to-Back MS Horse CDE State Championships

Florida FFA is please to announce the results of the 2013 Middle School Horse Evaluation Career Development Event (CDE).  The event was held on Friday, January 18 at the Okeechobee County Agri-Civic Center in Okeechobee.  28 teams competed in the event, which included four judging classes and a skill-a-thon.

 

Florida FFA would like to thank Dr. Saundra TenBroeck and Mrs. Wendy Devito of the University of Florida for coordinating the event.  Additionally, FFA would like to thank Mr. Brian Trimble, the Okeechobee FFA Alumni, and the Okeechobee County Agri-Civic Center for hosting the event and providing lunch.

 

The first place team was Gray Middle School from Groveland.  Team members include Briann Ellis, Jillian Philips, Katie Strickland and Morghan Neuhofer.  The advisor is Casey Ferguson.

 

High Teams

Placing            Total   Team

1          1250   Gray MS

2          1205   Belleview MS

3          1198   Grand Ridge

4          1197   Lake City MS

5          1174   QI Roberts

6          1166   South Sumter MS

7          1163   Jenkins

8          1153   Bronson MS

9          1146   Suwannee MS

10        1143   Bell MS

11        1142   McLaughlin MS

12        1142   Dundee Ridge

13        1137   Crystal River MS

14        1132   Malone MS

15        1120   Okeechobee Yearling

16        1115   Martinez MS

17        1101   DeLand MS

18        1092   Williston MS

19        1073   Turkey Creek MS

20        1064   Okeechobee Osceola MS

21        1063   Tomlin MS

22        1044   Centennial MS

23        1033   Piedmont Lakes MS

24        1020   Dixie MS

25        990     Ocoee MS

26        975     Bradford MS

27        940     Lake Placid MS

28        837     Galaxy MS

 

High Individuals

Placing            Total   Name / Team

1          449     Erika Altman / Jenkins

2          431     Kaitlyn English / Belleview MS

3          429     Jillian Phillips / Gray MS

4          429     Niko Alexander / Belleview MS

5          424     Kaylee Hatcher / Malone MS

All rights reserved. Florida FFA Association.