Career Development Events

Clermont and Kathleen Named 2012 Citrus State Champions

By January 9, 2013No Comments

Florida FFA is pleased to announce the results of the 2012 Citrus Career Development Event (CDE). The event was held on Wednesday, December 5, 2012 at the Florida FFA Leadership Training Center in Haines City, Florida.  47 teams from across the state participated in the event.  Florida FFA would like to thank Dr. Steve Futch and Dan Culbert of UF/IFAS for their continued support as event coordinators.

The winning team in the middle school division was the Clermont Middle School FFA chapter.  Team members included Emily Fuhrer, Katie Tribble, Aimee Lewis, and Casey Duffy.  The advisor is Mike Garner.

The winning team in the high school division was the Kathleen Senior FFA chapter.  Team members included Michael Gary, Thomas Farris, Nicole Green, and Lexi Sanchez.  The advisors are Kyle Carlton and Keitha Hall.

As a matter of procedure, event results are considered unofficial for (2) business days following publishing. It is the responsibility of the FFA Advisor to request and review individual team results. Any appeal must be made to the FFA Executive Secretary in writing for necessary adjustments to be made.  At the close of business on the second business day following publishing, results will be official.

Middle School

High Teams

Placing  Total               Team

1         488  Clermont MS

2         440  Dundee Ridge MS

3         437  Barrington MS (Glenn)

4         414  Crystal Lake MS

5         402  Lake Gibson MS

6         396  Gray MS

7         394  Hill Gustat MS

8         391  South Sumter MS

9         388  Turkey Creek MS

10        381  Okeechobee Osceola MS

11        362  Okeechobee Yearling

12        325  Avon Park MS

13        315  McLaughlin MS

14        312  Beth Shields MS

15        311  Westwood MS

16        290  Lake Placid MS

17        275  Kathleen MS

18        271  Nolan MS

19        242  Bartow MS

20        189  Boone MS

21        167  Ft. Meade MS

High Individuals

Placing Total               Name / Team

1         165  Emily Fuhrer / Clermont MS

2         163  Katie Tribble / Clermont MS

3         160  Aimee Lewis / Clermont MS

4         155  Katherine Byrd / Dundee Ridge MS

5          150     Hunter Sills / Okeechobee Osceola MS

 

High School

High Teams

Placing  Total               Team

1         590  Kathleen SR

2         569  Durant

3         556  George Jenkins

4         544  East Ridge SR

5         543  Lennard

6         509  Haines City SR

7         491  South Sumter JR

8         486  South Sumter SR

9         464  JF ST Martin

10        462  Lake Minneola HS

11        447  Avon Park SR

12        446  Lake Gibson SR

13        435  Orlando Colonial SR

14        421  Clewiston

15        419  Ft Meade SR

16        414  South Lake Sr

17        414  Auburndale SR

18        411  Hardee SR

19        396  Sebring SR

20        357  Jupiter Comm

21        346  Palmetto

22        344  Winter Haven

23        333  Mulberry SR

24        324  Wekiva

25        220  Dade City SR

26        193  Dr Phillips HS

High Individuals

Placing Total               Name / Team

1         199  Lexi Sanchez / Kathleen SR

2         196  Michael Gary / Kathleen SR

3         196  Emily Robinson / George Jenkins

4         195  Thomas Farris / Kathleen SR

5          195     Nicole Green / Kathleen SR

All rights reserved. Florida FFA Association.