Career Development Events

Lake Butler MS and Baker County SR Win Food Science CDE

By January 9, 2013No Comments

Florida FFA is please to announce the results of the 2012 State Food Science and Technology Career Development Event (CDE).  The event was held on December 1, 2012 at the University of Florida.  27 high school and 15 middle school teams competed for the state championship to be awarded at the annual Florida FFA State Convention in June. 

Florida FFA is very appreciative of the support of event coordinators Dr. Renée Goodrich Schneider and Dr. Keith Schneider of the UF/IFAS Food Science and Human Nutrition Department.  Florida FFA would also like to thank the volunteers from the Food Science and Human Nutrition and the Agricultural Education and Communication departments for assisting with this year’s event.

First place in the middle school division was the Lake Butler Middle School FFA Chapter, from Lake Butler, Florida.  Team members included Kasey Rhodes, Lane Griffin, Maggie Parrish, and Taylor Pate.  The advisor is Brittney McGee.

In the high school division, the first place team was the Baker County Senior FFA Chapter, from Macclenny, Florida.  Team members included Bethany Richardson, Garett Stavely, Hunter Burnsed, and Jesse Lambright.  The advisor is Cacee Ford.

As a matter of procedure, event results are considered unofficial for (2) business days following publishing. It is the responsibility of the FFA Advisor to request and review individual team results. Any appeal must be made to the FFA Executive Secretary in writing for necessary adjustments to be made.  At the close of business on the second business day following publishing, results will be official.

 

Middle School

 

High Teams

Placing Total               Team

1       1050  Lake Butler MS

2       1044  Tomlin MS

3          934  Gray MS

4          914  Lake Weir MS

5          913  South Sumter MS

6          904  Clermont MS

7          899  Dunnellon MS

8          885  Okeechobee Yearling

9          857  Lake Gibson MS

10         836  Chiefland MS

11         828  Bartow MS

12         825  Jennings MS

13         815  Redland MS

14         808  Lincoln MS

15         765  Doral MS

High Individuals

Placing Total               Name / Team

1          197  Kasey Rhodes / Lake Butler MS

2          193  Lane Griffin / Lake Butler MS

3          187  Emma Arkins / Tomlin MS

4          186  Kaitlyn Flowers / Lake Gibson MS

5          179  Lauren Madera / Tomlin MS

 

High School

 

High Teams

Placing Total               Team

1       1060  Baker County SR

2       1043  Strawberry Crest SR

3       1038  Sebring SR

4       1035  Pine Ridge

5       1030  Ocala Westport

6       1006  South Sumter SR

7          996  Lake Butler

8          992  Chiefland SR

9          971  New Smyrna Beach SR

10         943  South Sumter JR

11         939  New Smyrna Beach JR

12         895  Mount Dora

13         892  Lake Minneola

14         870  Forest

15         868  Lake Region

16         863  South Lake SR

17         848  Varela SR

18         840  East Ridge SR

19         839  Land O Lakes

20         837  Miami SR

21         810  Miami JR

22         808  Bartow SR

23         808  Armwood

24         781  Coral Reef SR

25         772  Belleview SR

26         771  Strawberry Crest JR

27         715  Belleview JR

High Individuals

Placing Total               Name / Team

1          203  Jordan Fox / Ocala Westport

2          201  Megan Stein / Sebring SR

3          199  Summer Toler / Chiefland SR

4          198  Rebecca Ruffi / Lake Region

5          196  Bethany Richardson / Baker County SR

All rights reserved. Florida FFA Association.